A.H.Mirzaei یکشنبه 28 دی 1393 08:11 ب.ظ نظرات ()
چه اتفاقی افتاده که رونالدو و مسی ارتباط متفاوتی را با یکدیگر آغاز کرده اند؟ مقاله در پی پاسخگویی به چرایی این رویداد است.
http://parsiup.com/upload/xtpo_464673547.jpg
رونالدو و مسی در مراسم دریافت جایزه توپ طلا به وضوح ارتباط مهربانانه تری با یکدیگر برقرار کرده بودند. آنگونه که مسی نشانی از ناراحتیِ شکست دوباره از رقیب دیرینش بروز نمی داد و رونالدو بیان کرد که پسرش کلیپ های مسی را دانلود و تماشا می کند.
بنظر می رسد عوامل متعددی به بهبود این ارتباط منجر شده است.

الف) وجود دشمن مشترک: رونالدو و مسی سالهاست در رقابت فوتبالی تقریبا بدون رقیب بوده اند. در همه ی این سالها تقریباً همه متفق القول این دو را شایسته توپ طلا میدانسته اند. اما دوسال است که این رویه در حال تغییر است. آنان در سال گذشته رقیب قدرتمندی چون ریبری را در کنار خود دیده اند و امسال هم مانوئل نوئر. ایندو خطر رقیبی که تاج و تخت امپراتورشان در دنیای فوتبال را به زیر بکشد به خوبی حس کرده اند و لاجرم در حضور یک دشمن مشترک دست به اتحاد زده اند. تصور اینکه یکی غیر از خودشان دو نفر بهترین بازیکن جهان شود برایشان سخت و ناگوار است. این اتفاق احتمالاً قیمت این بازیکنان را کاهش می دهد و بهترین بازیکن دنیا است که در صدر افکار عمومی قرار خواهد گرفت. بنابراین هردو به فراست دریافته اند برای جلوگیری از حمله به مرزهای قدرتشان دست به اتحاد بزنند. این امر حتی در سیاست هم مسبوق به سابقه است. کشورهای دنیا حتی اگر با یکدیگر دشمن خونی هم باشند، در حضور یک دشمن مشترک به سرعت به اتحاد با یکدیگر میل می کنند. این همه ی ماجرا نیست. حتی در لالیگا هم وجود یک رقیب سرسخت و قدرتمند بنام اتلتیکو مادرید برای سد کردن راه دستیابی به افتخارت فردی ایندو با مربی گری مردی آهنین چون دیگو سیمئونه، لاجرم آنها را حتی نسبت به باشگاه های یکدیگر نیز مهربان تر کرده است. مثال وطنی آن را می توان به اتحاد سپاهان و تراکتورسازی در مقابل تیم های تهرانی دانست که به وضوح در ارتباط نزدیک طرفدارانشان هم دیده می شود.

ب) رسانه ها و قلب واقعیت: احتمالا بخش زیادی از این دشمنی که ما فکر می کنیم بین آنها وجود دارد ساخته و پرداخته ی رسانه ها، شرکت های تبلیغاتی و حامیان مالی شان است. رسانه ها آنچه را که خودشان دوست دارند به خورد ما می دهند نه آنچه که حقیقت دارد. بدین ترتیب با ایجاد یک جو رقابت بین ایندو به فروش بیشتر پیراهن هایشان، دانلود کلیپ هایشان، کلیک کردن بیشتر خبرهایشان و ...دست یافته اند و این یعنی بازی خوردن طرفداران فوتبال. البته که ایندو از این اتفاق ناراحت نیستند چون پادشاهیشان را تضمین می کند و باعث می شود در صدر اخبار فوتبال جهان قرار بگیرند. بنابراین همچنان از اینکه این فضای رقابت مجازی بین شان وجود داشته باشد بدشان نمی آمد. آندو گرچه رقیب سرسخت یکدیگر هستند اما احتمالا چندان تنفر و دشمنی ئی که طرفدارانشان از یکدیگر دارند را در وجود خود حس نمی کردند اما این رقابت رسانه ای را با هوشیاری سالهاست که حفظ کرده بودند.

ج) آنچه مرا نکشد مرا قوی تر می سازد: ایندو به درستی دریافته اند که وجود رقابت بین خودشان تا زمانی که باعث خرد شدن یکی در زیر قدرت دیگری نشود باعث قوی تر شدن و پیشرفتشان می شود. رقابت سالم به آنها انگیزه در هم شکستن مرزهای تعریف شده ی فوتبال و خلق رکوردهای جاودانه را می دهد.

د) و در نهایت افزایش سن و تجربه: هردو را، آرام آرام به سن پختگی در فوتبال رسانده است. بگونه ای که احترام گذاشتن به افکار عمومی را یاد گرفته اند. بنابراین در انظار عمومی عموماً تلاش می کنند چهره ای از خود به نمایش بگذارند که به محبوبیت شان خدشه ای وارد نکند. این امر برای رونالدو مشهودتر هم هست. او در سالهای اخیر ارتباط سالم تری را با افکار عمومی برقرار کرده است. در فوتبال تیمی مشارکت بیشتری می کند و از تحقیر تیم یا بازیکنان حریف اجتناب. همه ی اینها نشان از گذر سالها و تاثیر زمان بر افزایش تجربه دارد.

کسی نمی داند شاید وقت ایجاد رقابت بین نیمار- هازارد و دیگران فرا رسیده باشد.